روف گاردن

روف گاردن یا باغ بام که گاهی در تعاریف عامیانه به آن بام سبز نیز گفته می شود، تمام یا بخشی از فضای بام است که توسط گیاهان پوشش داده شده و فضای سبز و پویایی ایجاد کرده است. امروزه ایجاد پوشش سبز در بام ساختمان ها، با سرعت بالایی رو به رشد است.

روف گاردن یا باغ بام چیست؟

با توجه به رشد شهرنشینی و ساخت برج ها و بناهای بلند و نیز محدودیت فضاهای سبز شهری در شهرهای بزرگ، احداث روف گاردن در این شهرها از اهمیت بالایی برخوردار گردیده و ساکنین این شهرها، نیاز به چنین فضاهایی را بیش از پیش احساس می کنند. علاوه بر آن وجود چنین فضاهایی در شهرها میزان آلودگی را کاهش داده و شرایط مناسب تری را برای ساکنین آن مهیا می کنند.

از دلایل رونق این امر بخصوص در شهرهای بزرگ علاوه بر ایجاد زیبایی بصری، می توان به عایق سازی طبیعی (حرارتی، رطوبتی و صوتی)، کنترل دمای ساختمان، پویا کردن فضای مرده و بلا استفاده پشت بام، ایجاد فضای استراحت و تفریح برای ساکنین، خلق سطوح چشم نواز، افزایش پایداری و مدیریت صحیح آب باران اشاره کرد.

طراحی روف گاردن

رشد عمودی شهرها و صنعتی شدن آن و دشواری دسترسی به فضاهای باز و محیط‌های طبیعی، انسان را بر آن داشته تا به فضاهای حداقلی در محل زندگی خود مانند حیاط، بام، تراس و غیره توجه ویژه ای نشان دهد. به همین دلیل در سالهای اخیر طراحی فضاهایی مانند روف گاردن یا تراس گاردن بسیار مورد توجه مهندسان، مشاوران و سازندگان ساختمان قرار گرفته است. این فضاها مساحت قابل توجهی را به ساختمان اضافه کرده و مکان جدیدی را برای ساکنین آن ایجاد می کنند. در طراحی روف گاردن از المان های زیادی در کنار پوشش گیاهان استفاده می شود، از آن جمله می توان به انواع آبنما، آلاچیق و یا پرگولا، فلاورباکس، مبلمان و نیمکت، باربیکیو و … اشاره کرد.

ایجاد فضاهای سبز در محیط شهرهای بزرگ که فاقد حیاط و فضای کافی هستند، مسئله دشواری به نظر می رسد اما این محدودیت نمی تواند لزوم نیاز به فضاهای سبز را از بین ببرد. طراحی و ایجاد روف گاردن و  فضاهای مشابه آن، راه حل جایگزینی برای برطرف کردن این مشکل می باشد. به این ترتیب فضای غیر قابل استفاده در بالای ساختمان به عنوان مکانی که می تواند به یک باغ سرسبز، زیبا و دنج برای دورهمی های خانوادگی تبدیل شود، مورد استفاده قرار می گیرد. اگر تصمیم دارید پشت بام خود را به یک باغ بام زیبا تبدیل کنید، ما در این زمنیه در کنار شما هستیم. مطالب زیر می تواند در تصمیم گیری در مورد طراحی کلی روف گاردن به شما کمک کند.

طراحی روف گاردن Roof Garden

طراحی روف گاردن Roof Garden

مزایای روف گاردن

امروزه بام سبز تنها یک مکان لوکس در شهرهای بزرگ نیست، بلکه با آگاهی از فواید اقتصادی و اجتماعی آن به مرور زمان به یک نیاز برای زندگی مدرن انسان امروز تبدیل شده است.  در اینجا به برخی از مزایای روف گاردن یا بام سبز اشاره می کنیم.

 بام سبز به سبب وجود گیاهان، باعث کاهش آلودگی هوای شهری شده و کربن موجود در هوا را جذب کرده و با تولید اکسیژن و ایجاد رطوبت در فضا، هوا را تصفیه و مطبوع می نماید.

به عنوان یک عایق حرارتی و کنترل کننده دما در ساختمان عمل نموده و جذب حرارت را کاهش داده و باعث خنک تر شدن محیط می شود.

محیطی مناسب و دنج را برای ساکنین به جهت استفاده تفریحی و رفاهی، دورهمی های خانوادگی و دوستانه ایجاد می نماید و اینچنین سطح کیفی زندگی را افزایش می دهد.

فضایی مطلوب و مناسب را به دلیل کاشت گیاهان ایجاد کرده و فضاهای سبز شهری و منظر شهری را بهبود می بخشد.

به دلیل عایق صوتی بودن، سر و صدا را کاهش می دهد.

فضای بی استفاده را به بهترین شکل به فضای سرسبز، مفید و قابل استفاده تبدیل می نماید.

مزایای اقتصادی روف گاردن

 • هزینه های مربوط به نوسازی و تعمیرات اساسی کاهش می یابد.
 • هزینه های انرژی و دفع فاضلاب کاهش می یابد.
 •  هزینه سیستم تهویه کاهش می یابد.
 • کاهش ۱۰ الی ۵۰ درصدی هدر رفت و جاری شدن آب حاصل از بارندگی ها به داخل فاضلاب های شهری ( روف گاردن با پوشش گیاهی خود مانع از هدر رفتن آب باران شده و آب کمتری روانه  فاضلاب شهری شده و بیشتر جذب گیاهان می شود و در اکوسیستم طبیعت باقی می ماند. )
 •  پوشش سبز سقف، به دلیل نگهداری و محافظت از کف پشت بام در برابر اشعه خورشید، گرما و سرما، طول عمر مفید سقف ساختمان را دو تا سه برابر می کند.

معایب روف گاردن

در کنار مزایای ایجاد روف گاردن بر روی بام‌ها، در صورت عدم دقت در طراحی و اجرا، معایب و پیامدهای منفی به وجود می آید که به مواردی از آن اشاره می کنیم.
 طراحی روف گاردن باید با توجه به شرایط اقلیمی ‌محل مورد نظر انجام شود، انتخاب نوع متریال و گیاهان موجود از اهمیت بالایی برخوردار است، عدم تطبیق این موارد با منطقه هدف می تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد.
 بالا بودن وزن روف گاردن که به دلیل وزن خاک، گیاهان کاشته شده، تعبیه سازه ها و تجهیزات و … اتفاق می افتد، گاهی با معیارهای سازه ای قابل قبول منافات دارد. اما با اجرای تمهیدات خاصی این مشکل قابل رفع می باشد. در ساختمان های جدید، می توان در زمان طراحی و ساخت، وزن وارده را در نظر گرفت و به تقویت سازه پرداخت. در ساختمان های موجود و قدیمی نیز بهترین راهکار استفاده از روف گاردن با سیستم مدولار می باشد.

انتخاب نا آگاهانه گیاهان و درختانی که ریشه عمیق دارند، ممکن است به سیستم عایق سقف ضرر بزند. از آن جا که این گونه تعمیرات با سختی  زیادی همراه است مشکلاتی ایجاد می شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید در انتخاب پوشش گیاهی مناسب دقت و با کارشناسان این زمینه مشورت شود.

یکی دیگر از معایب روف گاردن، هزینه اجرای اولیه آن نسبت به سقف های معمولی می باشد. که البته در درازمدت و با کاهش هزینه های انرژی و نگهداری بام، این هزینه ها جبران شده و با توجه به مزایای آن، به صرفه هم می باشد.

روف گاردن در تهران Roof Garden

روف گاردن در تهران Roof Garden

انواع روش های اجرا بام سبز

روف گاردن بر اساس سیستم اجرایی، سازه ساختمان، تاسیسات مورد نیاز و نحوه کشت گیاهان به سه دسته تقسیم می شود.

  1. سیستم گسترده
  2. سیستم متمرکز
  3. سیستم پرتابل، مدولار
سیستم گسترده

در سیستم گسترده، اجرا با ضخامت کم و در ارتفاع حداقل انجام می شود. به طور معمول تنوع گیاهی حداقل یک یا دو نوع گیاه  بوده و محیط کاشت گیاه کم عمق می باشد. بار وزن در این سیستم کم بوده و قابلیت اجرا در بام شیبدار را نیز دارد. در این سیستم عمق کاشت گیاهان بسیار کم می باشد. این سیستم، مناسب ساختمان هایی است که دارای بام های بزرگی هستند.

سیستم متمرکز

در اجرای بام سبز با سیستم متمرکز، اجرا در مقطع عمیق صورت می گیرد. بستر نسبتا عمیقی برای کاشت گیاهان در نظر گرفته می شود، انواع مختلفی از گیاهان، درختان بزرگ و نیز آب نماها در بام طراحی و استفاده می گردد و تقریبا محدودیتی در انتخاب گیاهان وجود ندارد. این موضوع، نیاز به تمهیدات تقویت سازه ای و نیز تاسیسات مورد نیاز را الزام می دارد.

سیستم پرتابل، مدولار

در طراحی سیستم مدولار روف گاردن ، بستر کاشت گیاهان به صورت یکپارچه نبوده و گیاهان در فلاورباکس های مجزا در ابعاد مختلف کاشته می شوند و با توجه به نیاز ساختمان در کنار یکدیگر ساماندهی می گردند. تفاوت این سیستم با سیستم های قبلی در سرعت، تنوع در طراحی و اجرا، امنیت، مقرون به صرفه بودن، قابل استفاده بودن در انواع بام ها با شرایط اقلیمی مختلف می باشد. سیستم اجرای روف گاردن در مجموعه نوآوران اثر، پرتابل، مدولار می باشد.

روف گاردن | طراحی و اجرای روف گاردن در تهران | نمونه پروژه های اجرا شده روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

مراحل طراحی و اجرای بام سبز یا Roof garden

ایجاد روف گاردن در دو مرحله صورت می گیرد، در مرحله اول کلیه فعالیت های عمرانی، عملیات زیرسازی و زهکشی انجام  می شود. و در مرحله دوم محوطه سازی صورت می گیرد، که در آن تمام المان ها و مبلمان های متناسب با طرح، از جمله فلاورباکس، آب نما، آلاچیق، مبلمان باغی و… در فضا پیاده سازی می شوند.

نکته قابل توجه این است که طراحی و اجرای بام سبز بای توسط کارشناسان حرفه ای و متخصص انجام شود، تا بتوانند با طراحی متناسب با فضا و انتخاب متریال های مناسب و استفاده از گیاهان زیبا و متناسب با اقلیم، محیطی زیبا و مطلوب را در پشت بام خانه ایجاد کنند تا از هدر رفتن هزینه و مشکلات جلوگیری نمایند.

خاک مناسب روف گاردن

به دلیل محدودیت های موجود در خاک از جمله وزن مخصوص کم و توانایی جذب آب زیاد، انتخاب خاک باید با دقت زیادی انجام گیرد، خاک در بام سبز باید دارای مواد غذایی لازم باشد تا بتواند با گذشت زمان دانه بندی گیاهان و نیاز غذایی آنها را مرتفع کند. اگرچه می توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را برطرف کرد ولی به دلیل سختی تعویض خاک در بام سبز بهتر است در ابتدای کار خاک را با دقت بیشتری انتخاب نمایید.

سیستم آبیاری گیاهان

برای حفظ و نگهداری گیاهان و آبیاری آنها در زمان های مشخص بهتر است که از سیستم آبیاری اتوماتیک و قطره‌ای هوشمند استفاده شود که از اجزای اصلی و مهم در نگهداری گیاهان محسوب می شود. استفاده از سیستم اتوماتیک آبیاری ضریب ایمنی مراقبت از گیاه را بالا می برد.

سیستم نورپردازی در روف گاردن

از عناصری که در طراحی و زیبایی روف گاردن بسیار مؤثر است نورپردازی آن می باشد، با توجه به فضاسازی که در بام صورت گرفته و همچمین میزان نیاز به نورپردازی هر فضا، می توانیم نوع و سیستم نورپردازی آن را مشخص کنیم، نورپردازی از بخش های پرهزینه کار است و بسته به نیاز پروژه و توان مالی تعریف و مشخص می گردد.

روف گاردن در تهران | قیمت روف گاردن

روف گاردن در تهران و ایران

سیستم کف سازی و ایزولاسیون

ایزولاسیون عاملی برای جلوگیری از صدمات احتمالی به کف پشت بام می‌باشد که سهل انگاری و رعایت نکردن اصول و استانداردهای لازم در این زمینه می‌­تواند صدمات جبران ناپذیری به ساختمان وارد کند.

مصالح مناسب برای روف گاردن

عامل وزن مهمترین عامل در انتخاب متریال مناسب برای روف گاردن است و باعث می شود تغییرات در انتخاب مصالح و نحوه اجرای آنها به وجود آید. بهتر است در طراحی بام ساختمان بار وزن در یک نقطه متمرکز نشود تا به لحاظ فنی مشکلی پیش نیاید، در صورتی که بار وزن در قسمتی از پشت بام متمرکز شود لازم است که به لحاظ فنی تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

زهکشی بستر گیاه در روف گاردن

زهکشی یعنی خارج نمودن آب و املاح اضافی از خاک، چرا که جمع شدن آب در اطراف گیاه و ریشه آن باعث فاسد شدن ریشه و در نهایت پوسیدگی و به مرور زمان نابودی آن می‌شود. بنابراین زهکشی به دو دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است، اول حفظ سلامت ریشه گیاه و دوم خروج آبهای اضافی که در پشت بام جمع آوری شده و از طریق لوله های خروجی از سطح پشت بام خارج می شود. معمولا به دلیل اینکه لوله های مخصوص برای دفع آب مازاد در ساختمان تعبیه نمی گردد، باید آب مازاد را از طریق لوله های آب باران از سطح پشت بام خارج کرد.

عملیات فیلترینگ

عملیاتی را که در آن از نفوذ املاح خاک به لایه های پایین تر جلوگیری شود فیلترینگ می نامند. که غالبا توسط لایه هایی از الیاف انجام می گردد و در صورتی که فیلترینگ انجام نشود بافت خاک تغییر کرده و به مرور زمان سبب مسدود شدن مسیرهای سیستم زهکشی خواهد شد. به همین دلیل اجرای این بخش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

تجهیزات جانبی

انتخاب مبلمان و تجهیزات در روف گاردن با توجه به طرح، کاربرد فضا و نیاز ساکنین شناسایی می گردد. متداول ترین مبلمان و تجهیزات مورد استفاده در بام سبز، استفاده از انواع فلاورباکس ها، آلاچیق و پرگولا، مبلمان باغی، آبنما، باربیکیو و چراغ های نوری و… می باشد. استفاده هوشمندانه و صحیح از تجهیزات و عناصر موجود بر روی بام، می تواند مکانی اختصاصی و بسیار کاربردی را برای ما ایجاد کند، باید قبل از استفاده از هر یک از این تجهیزات، موقعیت و شرایط بام ساختمان خود را در نظر بگیریم.

پرگولا و آلاچیق

پرگولا و  آلاچیق یکی از عناصر بسیار مهم اجرایی بر روی پشت بام می باشند و با توجه به فضای بام و متراژ مورد نیاز در مدل‌های متنوعی ساخته می‌شوند، که از آن جمله می‌توان به آلاچیق چوبی، شیشه‌ای، فلزی و … اشاره نمود. آلاچیق های چوبی یکی از پرطرفدارترین نوع آلاچیق، برای روف گاردن است که علت آن ظاهری متفاوت، زیبا و البته سبکی آن است.

نوع متریال مصرفی در ساخت آلاچیق اهمیت زیادی دارد، زیرا دائما و به طور مستقیم در برابر نور خورشید،برف و باران و طوفان قرار دارد. یکی از بهترین پیشنهاد ها در این زمینه استفاده از چوب های ترمو بوده که نه تنها از لحاظ ظاهری بسیار متفاوت هستند،که در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم و بادوام می باشند.

روف گاردن تهران | روف گاردن در تهران

طراحی و اجرای روف گاردن (بام سبز و یا پشت بام سبز)

مبلمان فضای باز

یکی از اصلی‌ترین المان‌های موجود در روف گاردن مبلمان فضای باز بوده که استفاده از آن بسیار رایج می باشد، چرا که مکانی مناسب برای استراحت و نشستن ساکنین ساختمان فراهم می‌آورد. بهتر است که مبلمان فضای باز از متریال‌های بسیار مقاومی ساخته شده باشد تا در برابر شرایط جوی ماندگار بماند.

اهمیت انتخاب گیاهان در بام سبز

هدف اصلی در اجرای روف گاردن ایجاد یک فضای سبز است. تمام هزینه هایی که در اجرای روف گاردن یا بام سبز صورت می گیرد برای رسیدن به این مهم است. در انتخاب گیاه، باید توجه شود که گیاه با خصوصیاتی انتخاب شود که دارای ماندگاری بیشتری در آن فضا باشد. ترجیحا توصیه می شود برای پوشش گیاهی روف گاردن، از گیاهان همیشه سبز استفاده شود تا بتوان در تمام فصول سال، سبزی فضای پشت بام را حفظ نمود.

میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در برابر گرما و نور مستقیم خورشید، میزان دوام و پایداری در برابر وزش بادهای شدید، برف و باران و… از جمله خصوصیاتی است که حتما باید در هنگام خرید گیاه به آن توجه کرد.

با توجه به مسئله کمبود آب در کشور و بالا بودن هزینه های نگهداری و مواردی از این قبیل، آبیاری با سیستم اتوماتیک برای گیاهان بهتر است. این سیستم قابلیت تنظیم برای تمام فصول سال را دارد. سیستم آبیاری قطره ای با توجه به نوع و تراکم گیاه و همچنین در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی در زمان های مختلف تنظیم شده و آبیاری با توجه به برنامه ارائه شده به دستگاه به صورت منظم انجام می شود.

گیاهانی که برای استفاده در بام سبز مناسب هستند

از آنجایی که روف گاردن در بام ها پیاده سازی می شود، به دلیل وزن و سنگینی برخی از گیاهان، نمی شود هر گیاهی را در پشت بام ها استفاده کرد. فقط آن گیاهانی که سبک هستند و نیاز به خاک کمی دارند قابل استفاده هستند. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که گیاهان در برابر سرما،گرما، وزش باد و طوفان تا حدی مقاومت دارند، پس بهتراست موقع انتخاب گیاهان برای روف گاردن به این نکته هم توجه شود. طبیعتا گیاهان بومی بهترین گزینه در این مورد می باشند. گیاهانی که در صخره‌ها، کوه ها و مکان‌هایی از این قبیل رشد می‌کنند و یا گیاهانی که به مواد مغذی کمتری نیاز دارند و همچنین خاک و آب کمتری مورد مصرف آنها است، برای استفاده در بام بهتر هستند.

گیاهان مناسب روف گاردن

گیاهان مناسب پشت روف گاردن

بستر کاشت گیاهان

در مجموعه نوآوران اثر، تمام گیاهانی که در روف گاردن دیده می شوند، در داخل فلاورباکس های گالوانیزه کاشته می شوند. تمام فضاهای کاشت گیاهان، شاسی کشی فلزی شده و تمام پروفیل ها رنگ کوره ای الکترواستاتیک می باشد و بدنه خارجی آنها با چوب های ترمو پوشش داده می شوند، داخل این شاسی کشی های فلزی باکس های گالوانیزه قرار دارد که گیاه درون آنها کاشته می شود. قبل از کاشت یک لایه فیلتر و زهکش در داخل باکس تعبیه می شود تا علاوه بر خروج آب زائد از درون باکس، شرایط مناسب برای کاشت و رشد گیاه مهیا گردد. خروجی های آب در تمام باکس ها درنظر گرفته شده و تمام آب ها بدون ریزش در کف بام و دیده شدن، از مسیرهایی مشخص شده به سمت کفشورها هدایت شده و از بام خارج می شوند.

چه روف گاردنی اجرا کنیم

روف گاردن یا بام سبز در ایجاد آرامش و روحیه مثبت نقش به سزایی را دارد و برای یک زمان محدود هم که شده ما را از تمام شلوغی ها، آلودگی ها و استرس های زندگی دور نگه می دارد. بزرگی و وسعت روف گاردن چندان اهمیتی ندارد بلکه این وجود فضای سبز و مطلوب در ساختمان است که بسیار مورد توجه قرار دارد.

افرادی که نمی خواهند هزینه زیادی را صرف کنند و از طرفی نیاز به مکانی دنج و آرام را احساس می کنند تا بتوانند از باغ بام کوچکی در نزدیکی محل زندگی خود استفاده کنند، می توانند یک روف گاردن کوچک با حداقل ابعاد و مساحت، در بخشی از بام خود ایجاد کنند. تا با صرف هزینه‌ای محدود و بودجه‌ای مناسب، بتوانند برروی پشت بام خود، محلی برای گذراندن اوقات فراقت داشته باشند. در چنین فضایی از حداقل المان های لازم در طراحی فضا استفاده می شود. در این خصوص حتما باید با طراحان و  کارشناسان مشورت نموده، تا ایشان بتوانند بهترین و کاربردی ترین فضا را در پشت بام ایجاد کنند.

روف گاردن | قیمت روف گاردن

روف گاردن در تهران

قیمت روف گاردن

توجه به قیمت اجرای روف گاردن برای همه مورد اهمیت است. قیمت روف گاردن با توجه به طراحی انجام شده و بسته به نوع پروژه، محل پروژه و همچنین نوع گیاهان مورد استفاده، تجهیزات، نوع کف سازی و مصالح مصرفی و نیز کیفیت آنها متغیر است. گیاهان به علت تنوع بالا، در قیمت نیز بسیار متنوع هستند، اندازه و سایز گیاهان، تعداد گیاهان کاشته شده در هر متر مربع، پر بودن ریشه گیاهان، از جمله موارد تعیین کننده قیمت گیاه می باشد.

نوع کف سازی و کیفیت مصالح مصرفی در آن از موارد بسیار تاثیرگذار در قیمت تمام شده روف گاردن است. به دلیل کاشت گیاهان و تعبیه سیستم زهکشی برای آنها، چگونگی خروج آب های زائد از سیستم کف بسیار مورد توجه قرار می گیرد. استفاده از کف کاذب این کار را بسیار آسان کرده و سبب می شود تا هیچگونه آب زائد در کف دیده نشود، این در حالی است که اجرای سیستم کف کاذب، هزینه اجرا را بسیار افزایش می دهد.

قیمت پایین در اجرای روف گاردن تنها در صورتی قابل قبول است که سطح اختصاص داده شده به آن کوچک باشد، در غیر این صورت کیفیت محصولات کاهش پیدا کرده و به دنبال آن طول عمر مفید آنها نیز کاهش می یابد. به دلیل مجاورت تمام تجهیزات و متریال های مصرفی با آب و هوا و استفاده همیشگی آنها در فضای باز، باید کیفیت بالای آنها مورد نظر باشد در غیر این صورت در آینده هزینه های سنگین تری را به دنبال خواهد داشت.

روف گاردن در تهران

طراحی و اجرای روف گاردن در تهران

طراحی و اجرای روف گاردن در تهران

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دانشنامه روف گاردن

رضایت شما تضمین کار ماست

یکی از تضمین های کاری نوآوران اثر رضایت مشتریان از طراحی های و اجرای کارها در زمان تعیین شده است. شما با مشاهده نمونه کارهای اجرا شده می توانید فضای خاطره انگیز خود را تصور کنید.

ایجاد یک فضایی رویایی

شما عزیزان با مشاوره رایگان نوآوران اثر که توسط معماران حرفه ای و مجرب در زمینه دکوراسیون داخلی و فضای باز انجام می  شود. می توانید فضایی کاملا متفاوت و لاکچریی را برای خود و خانواده تان ایجاد نمایید

نمونه پروژه های روف گاردن

مجموعه نوآوران اثر با داشتن معماران حرفه ای و باتجربه در زمینه روفگاردن، طراحی های متفاوت و منحصر به فردی را برای پشت بام های خانه، ویلا، آسمان خراش ها طراحی و ایجاد کرده و چشم هر بیینده ای را خیره می کند.

از ایده تا اجرا با نوآوران اثر

برای مشاهده و فضا سازی بهتر محوطه خود، کافی است که کاتالوگ ما را دانلود و مشاهده نمایید

سوالات متداول

روف گاردن یا باغ بام که گاهی در تعاریف عامیانه به آن بام سبز نیز گفته می شود، تمام یا بخشی از فضای بام است که توسط گیاهان پوشش داده شده و فضای سبز و پویایی ایجاد کرده است.

به سبب وجود گیاهان، باعث کاهش آلودگی هوا شده و با تولید اکسیژن و ایجاد رطوبت در فضا، هوا را تصفیه و مطبوع می نماید.

به عنوان یک عایق حرارتی در ساختمان عمل نموده و جذب حرارت را کاهش داده و باعث خنک تر شدن محیط می شود.

محیطی مناسب و دنج را برای ساکنین به جهت استفاده تفریحی و رفاهی، دورهمی های خانوادگی و دوستانه ایجاد می نماید.

فضایی مطلوب و مناسب را به دلیل کاشت گیاهان ایجاد کرده و فضاهای سبز شهری و منظر شهری را بهبود می بخشد.

به دلیل عایق صوتی بودن، سر و صدا را کاهش می دهد.

فضای بی استفاده را به بهترین شکل به فضای سرسبز، مفید و قابل استفاده تبدیل می نماید.

هزینه های مربوط به نوسازی و تعمیرات اساسی، هزینه های انرژی و دفع فاضلاب، هزینه های سیستم تهویه کاهش می یابد.

روف گاردن بر اساس سیستم اجرایی، سازه ساختمان، تاسیسات مورد نیاز و نحوه کشت گیاهان به سه دسته تقسیم می شود.

سیستم گسترده، سیستم متمرکز، سیستم پرتابل، مدولار