نمای ساختمان خود را مدرن و ماندگار کنید
ساختن آن با بتن بهتر است
چرا نوآوران‌اثر؟

15 سال تجربه

بیش از 120 پروژه موفق

بهترین قیمت

بهترین کیفیت

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز معمولا به بتنی گفته می شود که سطح خارجی آن صاف و نمایان باشد. این سطح پوشش نهایی بوده و بر روی آن پوشش دیگری اجرا نمی شود، به همین دلیل کیفیت سطح خارجی و نهایی بتن بسیار حائز اهمیت است. هرچند طرح های مختلفی در سطوح خارجی آن به عرصه تولید در می آید ولی در مجموع کیفیت ظاهری آن به عنوان خارجی ترین سطح نما، بخصوص در پروژه های معماری، از اهمیت بالایی برخوردار است.
پانل های بتن اکسپوز با توجه به سلایق معماران و طراحان در ابعاد و طرح های دلخواه در کارخانه تولید و بعد از انتقال به پروژه، در محل نصب می گردد. این پنل ها به روش خشک ( جوشی و پیچی ) و یا ملاتی نصب شده و قابل تولید برای استفاده در دیوار، کف و پله می باشد و علاوه بر آن شما می توانید بر اساس طرح خود آن را در اشکال و حجم های مختلف دیگر نیز سفارش دهید.

بتن اکسپوز نما

بتن اکسپوز نما

بتن اکسپوز های مجموعه نوآوران اثر دارای کیفیت عالی، طول عمر بالا و مقاوت در شرایط مختلف آب و هوایی و قابلیت استفاده در انواع سطوح می باشد.

از ایده تا اجرا با نوآوران اثر

برای مشاهده و فضا سازی بهتر محوطه خود، کافی است که کاتالوگ ما را دانلود و مشاهده نمایید

مشاوره رایگان و خرید بتن اکسپوز

شما عزیزان با مشاوره رایگان نوآوران اثر که توسط معماران حرفه ای و مجرب در زمینه دکوراسیون داخلی و فضای باز انجام می  شود. می توانید فضایی کاملا متفاوت و لاکچریی را برای خود و خانواده تان ایجاد نمایید

سوالات متداول بتن اکسپوز

بتن اکسپوز به پنل های بتنی پیش ساخته ای گفته می شود که روی سطح نهایی کار در نمای خارجی، داخلی و یا کف استفاده شده و پس از نصب آن از هیچ مصالح و یا پوشش دیگری استفاده نمی شود.

طول پنل * عرض پنل * ضخامت پنل * وزن مخصوص بتن اکسپوز

تولید تحت کنترل در محیط های صنعتی، دارای سطحی براق و نیمه صیقلی، مقاومت در برابر رطوبت، یخ زدگی و آتش سوزی، عایق صوتی و حرارتی، مسلح به شبکه های فلزی

طول عمر بالا، عملیات اجرایی در تمام فصول، اندازه های متنوع، سرعت اجرای بالا، قابلیت نصب با ملات و اتصالات خشک

به سه روش: اجرای پیچی، اجرای جوشی، اجرای دوغابی

بتن اکسپوز پیش ساخته (پنل های بتنی پیش ساخته)

بتن اکسپوز به پنل های بتنی پیش ساخته ای گفته می شود که روی سطح نهایی کار در نمای خارجی، داخلی و یا کف استفاده شده و پس از نصب آن از هیچ مصالح و یا پوشش دیگری استفاده نمی شود. لذا به همین علت کیفیت و سطح ظاهری پنل ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در دنیا بتن به عنوان یکی از مصالح پر مصرف در صنعت ساختمان شناخته شده است، سهولت در تولید، عمر بالا و مقاومت در برابر شرایط جوی، این محصول را به عنوان بخش جدایی ناپذیر صنعت ساختمان تبدیل کرده است و با توجه به رشد طراحی های مدرن و اکسپوز استفاده از این متریال به ویژه در سازه های معماری بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است. 

در برخی از طرح ها علاوه بر اینکه به عنوان نمای نهایی کار مورد استفاده قرار می گیرد، نقش سازه ای را نیز ایفا می کند که در این صورت بتن به صورت درجا اجرا می شود.

متریال و ملات بتن اکسپوز

بتن اکسپوز از مواد مختلفی طی فرآیند خاص تولید می شود. شن، ماسه، سیمان، ریز دانه های خنثی مانند سیلیس، آب، انواع روان کننده ها و رنگ می باشد. انواع مواد افزودنی دیگر نیز در این سازه به کار می رود. موضوع بسیار مهم در فرآیند تولید مدت زمان آن می باشد. زمان مناسب برای اختلاط مواد حدود 7 الی 10 دقیقه می باشد. در صورت توجه نکردن به این موضوع کیفیت بتن دچار اشکال می گردد.

بعد از اختلاط و تهیه مواد با استفاده از قالب های مخصوص اقدام به قالب گیری مواد می نمایند. تمام فرآیند تهیه و تولید طوری طی می شود که نتیجه سازه ای مقاوم و مستحکم باشد. استفاده از انواع مکمل بتن اکسپوز در فرآیند تولید سبب کاهش آب و افزایش مقاومت آن می گردد. مکمل بتن شامل انواع ژل و روان کننده هستند که سبب افزایش تراکم بتن می گردد.

کاربرد بتن اکسپوز - نمایندگی بتن اکسپوز

بتن اکسپوز نما داخلی

کاربردهای بتن اکسپوز

بتن اکسپوز به علت دارا بودن تنوع در شکل ظاهری و قابلیت ساخت و تولید ابعاد مختلف، به طراحان، مهندسان و کارفرمایان محترم این امکان را می دهد که انتخاب گسترده ای در مورد پروژه خود داشته باشند، تنوع در ابعاد و بافت، سطح نهایی زیبا و ساده ای را برای کسانی که به معماری مدرن علاقمند هستند ایجاد می کند.

به علت وجود سیمان که خاصیت چسبندگی بسیار قوی ای دارد می تواند برای نمای ساختمان که در مجاورت تغییرات جوی و محیطی قرار دارد، محصولی مستحکم و قوی باشد.

پنل های آن هم در نماهای داخلی و هم در نماهای خارجی مورد مصرف داشته و این پنل ها را می توان هم در ابعاد استاندارد و هم در ابعاد سفارشی تولید نمود، به دلیل نمایان بودن سطح بتن در نما، وجود هرگونه تخلخل و برجستگی در سطح نما کیفیت ظاهری آن را کاهش می دهد، پنل هایی که در نمای خارجی استفاده می شوند،

 به دلیل قرارگیری در شرایط متغیر جوی باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند اما در نماهای داخلی، زیبایی و کیفیت سطح کار دارای اهمیت بیشتری است.

موارد استفاده:

یکی از عوامل بسیار مهم در استفاده از آن، تناسب آن با دیگر مصالح به کار رفته در نما و یا محیط پیرامون آن است و اگر این تناسب رعایت شود قطعا زیبایی نما دو چندان می شود. 

بتن اکسپوز نما داخلی و خارجی

این امر در نماهای داخلی از اهمیت بالاتری برخوردار است و به دلیل رنگ خاص بتن و نیز سرد بودن آن، استفاده از آن در کنارمصالح گرم می تواند کنتراست زیبایی ایجاد نماید، چوب و آجر از جمله مصالحی هستند که با توجه به گرم بودنشان، میتوانند حس سردی بتن را خنثی کرده و فضا را متعادل کنند.

بتن اکسپوز دارای ماهیت سرد می باشد و در فضا از نظر بصری و فیزیکی سردی خاصی را انعکاس می دهد. با توجه به اینکه این متریال در فضاهای مدرن و معاصر بسیار پر مصرف شده است استفاده از آن باید با دقت و ظرافت خاصی صورت گیرد و کاملا متناسب با شرایط فضای مورد نظر به کار رود.
برخی از موارد استفاده:

 • پوشش نماهای داخلی و خارجی
 • پوشش کف و پله
 • ساخت فلاورباکس و مبلمان فضای بازمحوطه سازی
 • المان ها و تزئینات دکوراسیون داخلی و …

مشخصات فنی بتن اکسپوز

 • کاهش وزن مخصوص بتن از 2400 کیلوگرم بر متر مکعب به 1550 کیلوگرم بر متر مکعب
 • افزایش مقاومت فشاری بتن از 21 مگا پاسکال به 35 مگاپاسکال
 • امکان برش طولی و عرضی و فارسی بر به وسیله گرانیت بر
 • دارای عمر مفید 70 تا 90 سال بدون تغییرات شیمیایی
 • ضخامت 1 تا 10 سانتی متر

ابعاد استاندارد پنل های بتن اکسپوز :

 • قطعات مستطیل : 50*100 ، 60*120 ، 70*140 ، 80*160 ، 100*200 ، 200*400
 • قطعات مربع : 50*50 ، 60*60 ، 80*80 ، 100*100
 • ابعاد سفارشی : پنل در ابعاد دلخواه، قطعات ال شکل، قطعات یو شکل، قطعات چند وجهی
انواع تایل بتن اکسپوز | انواع بافت بتن اکسپوز

انواع بافت بتن اکسپوز

بافت های سفارشی

بافت صاف و صیقلی با لعاب فراوان سیمان با حداقل 5 درصد و حداکثر 25 درصد سطح خلل و فرج

بافت شن نما و زبر

بافت انواع گونه های چوب

بافت انواع طرح پارچه

و هر بافت سفارشی دیگر

نحوه محاسبه وزن پنل ها

نحوه محاسبه وزن پنل با توجه به ابعاد و ضخامت پنل های بتن اکسپوز :

طول پنل * عرض پنل * ضخامت پنل * وزن مخصوص بتن اکسپوز

مثال : وزن پنل 50*100 با ضخامت 3 سانتی متر

100*50*3*1550 = 25/23 کیلوگرم

ویژگی های بتن

بتن اکسپوز دیوار و کف

بتن اکسپوز دیوار و کف

اکسپوز

تولید تحت کنترل در محیط های صنعتی با رعایت استانداردهای لازم از جمله طرح اختلاط، عمل آوری و حذف عامل های فاسد کننده

دارای سطحی براق و نیمه صیقلی

مسلح به شبکه های فلزی

مقاوم در برابر رطوبت، یخ زدگی و آتش سوزی

عایق صوتی و حرارتی

دوستدار محیط زیست

مزایای استفاده

مواد اولیه بتن اکسپوز، همان مواد اولیه بتن می باشد بنابراین دارای طول عمر بالایی است.

به دلیل مقاومت در برابر شرایط جوی، عملیات اجرایی آن در تمام فصول سال قابل اجرا است.

قابلیت تولید و اجرا در ابعاد و اندازه های متنوع و مختلف را دارد.

استفاده از بتن اکسپو

ز این امکان را به طراحان می دهد که هیچ گونه محدودیتی در ابعاد دلخواه خود نداشته باشند و طرح و نقشه خود را دقیقا مطابق با سلیقه خود پیاده سازی نمایند.

سرعت اجرای بالایی دارد و زمان اجرای پروژه نسبت به خیلی از مصالح دیگر کمتر است.

قابلیت نصب با ملات و یا اتصالات خشک را دارد.

اجرای بتن اکسپوز

روش های اجرا و نصب

اگرچه بتن اکسپوز یکی از مقاوم ترین مصالح ساختمانی جهت پوشش نما و کف در صنعت ساختمان است و نیز دارای قابلیت های بالای هنری به لحاظ جنس و رنگ خاص آن می باشد، اما این به تنهایی برای آنکه به یک نمای مطلوب دست پیدا کنیم کافی نیست. طراحی و نحوه اجرا دو فاکتور بسیار مهم و تاثیرگذار برای دست یافتن به یک نمای مطلوب است، برای نصب پنل های بتن اکسپوز حتما باید از یک تیم کاملا ماهر و حرفه ای و متخصص استفاده نمود، چرا که هرگونه عیب و نقص در اجرا می تواند کیفیت نمای ساختمان را به شدت کاهش دهد.

اجرای بتن اکسپوز

روش اول ( اجرای پیچی ) :

برای اجرای این روش حتما باید از پنل های سوراخ دار ( حفره بولت ) استفاده نمود، زیرسازی کار توسط قوطی های عمودی در امتداد سوراخ های پنل و روی دیوار اصلی انجام می گیرد، به شکلی که در پشت هر پنل دو قوطی عمودی قرار می گیرد. در انتهای پنل و در پشت سوراخ ها، پلیت هایی کار گذاشته شده که به شبکه  مش درون پنل متصل می باشد. پنل ها توسط پیچ های سرمته و واشر به قوطی های زیرساز متصل می گردد، این پیچ ها در نما مشخص می باشد که در صورت عدم تمایل به نمایان بودن پیچ ها، می توان روی آن را با ملات مخصوص ( بتونه ) کاور کرد. این روش به لحاظ اجرایی سرعت بسیار بالایی دارد.

اجرای بتن اکسپوز

اجرای بتن اکسپوز

روش دوم ( اجرای جوشی ) :

در این روش پنل ها به گونه ای تولید شده اند که در چهار گوشه آنها و حدودا پشت سوراخ های پنل، میلگردهای انتظار با شماره 10 تعبیه شده است. این میلگردها به شبکه مش درون پنل متصل بوده و از طریق جوشکاری به شاسی کشی پشت پنل که به صورت عمودی در امتداد سوراخ های پنل تعبیه شده است متصل می گردند.

روش سوم ( اجرای دوغابی) :

در این روش اتصال پنل ها توسط دوغاب ماسه و سیمان انجام می شود، و حداقل ضخامت آن باید 3 سانتی متر باشد، دوغاب شامل ماسه، سیمان سیاه، سیمان سفید، چسب بتن و آب می باشد. اسکوپ توسط مش های بیرون زده از پشت پنل، انجام می شود. در این روش مقداری نم دوغاب از نمای پنل بیرون می زند که باعث دو رنگی در نمای پنل می گردد در صورت استفاده از سیمان سفید این دو رنگی به حداقل رسیده و نمای پنل ها یکنواخت تر می گردد. این روش حتما نیاز به بندکشی دارد، شبکه مش درون پنل نمره 3 می باشد.

عوامل موثر در زیباسازی پنل های بتن اکسپوز و نما :

زیبا سازی محوطه با بتن اکسپوز نما

زیبایی محوطه با بتن اکسپوز نما

برای دستیابی به سطحی صاف، صیقلی و پرداخته شده پنل های بتن اکسپوز، باید تمهیدات خاصی را مدنظر قرار داد تا هیچ گونه اختلالی در تولید این پنل ها صورت نگیرد. از جمله شرایطی که در هنگام تولید باید مورد توجه قرار بگیرد موارد ذیل می باشد :

از قالب ها به نحو صحیح برای تولید بتن با سطحی صیقلی استفاده شود، مثلا تمیز کردن کامل قالب ها بعد از اتمام کار و نیز روغن کاری قالب ها قبل از قالب گیری بعدی

پس از چند بار استفاده از قالب ها، از قالب های نو و سالم استفاده شود.

قالب ها به صورت کامل درزبندی شود.

از ریزدانه های یکسان در ترکیب بتن استفاده شود تا محصول نهایی دارای ظاهری کاملا یکنواخت و یکپارچه باشد.

قالب ها تراز بوده و سطح بتن هیچ گونه زاویه ای با سطح عمودی و یا افقی نداشته باشد.

در مراحل اختلاط بتن، جهت از بین بردن منافذ خالی و حباب های موجود در بتن از ویبراتور استفاده شود.

برای از بین بردن هرگونه تخلخل، خلل و فرج و ایجاد سطحی صاف از روان کننده ها استفاده گردد و نیز از افزودنی هایی که مقاومت کششی و فشاری بتن اکسپوز را افزایش می دهد، به کار رود.

پس از نصب و اجرای پنل های بتن اکسپوز و با در نظر گرفتن تمام تمهیدات لازم، ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم که نیاز به ترمیم بتن اکسپوز داشته باشیم که با توجه به ابعاد کار، ضخامت پنل و نیز محل مورد نظر ، از تکنیک های مختلفی برای ترمیم استفاده می شود. در ترمیم بتن یکسان شدن رنگ بتن و بتن ترمیمی بسیار حائز اهمیت است.

راهنمای خرید بتن اکسپوز

انواع بتن اکسپوز نما داخلی و خارجی ساختمان | راهنمای خرید بتن اکسپوز

بتن اکسپوز داخلی و خارجی ساختمان

1 –  ابعاد پنل بتن اکسپوز :

 ابعاد پنل های بتن اکسپوز در دو گروه مربع و مستطیل قرار دارد، با توجه به زیبایی طرح مورد نظر، ابعاد دیوار یا کف و نیز تناسبات فضا می توان ابعاد پنل مورد نظر خود را انتخاب کرد، و همچنین با توجه به بیرون زدگی پنل ها از نمای اصلی و شکست های موجود در نما می توان از قطعات سفارشی ال شکل و یو شکل نیز استفاده نمود تا در این صورت درزهای کمتری در نما ایجاد گردد.

2 –  کیفیت پنل بتن اکسپوز :

کیفیت بالای پنل این ها در هنگام خرید باید بسیار مورد توجه واقع گردد چرا که کیفیت پنل ها در دوام و ماندگاری، تابیدگی و ناترازی، زیبایی به لحاظ بصری و همچنین سهولت نصب بسیار موثر است.

3 – روش نصب پنل:

قبل از خرید پنل های آن باید شیوه نصب مورد نظر را مشخص نمود و با توجه به آن پنل ها را خریداری کرد. انتخاب شیوه نصب پنل ها به عوامل مختلفی بستگی دارد، برخی از این عوامل به این قرار می باشند : جنس دیوار، محدودیت های فضای نصب، ابعاد دیوار و …

4 –  قیمت پنل بتن اکسپوز :

یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار در مرحله خرید پنل بتن اکسپوز قیمت آن است، با رعایت اصول اجرایی و حرفه ای در تولید، عواملی از قبیل روش‌های مختلف تولید پنل آن، نوع قالب جهت قالب گیری بتن و نیز کیورینگ مناسب، تاثیر مستقیم در قیمت تمام شده محصول نهایی دارند.

اجرای بتن اکسپوز درجا :

از این روش بیشتر در پروژه های بزرگ استفاده می شود، زیرا فرآیند تولید بتن اکسپوز در این روش در محل انجام پروژه صورت می گیرد یعنی تمام مراحل انجام کار مانند بتن ریزی و … در محل پروژه انجام می شود و به همین علت به آن بتن درجا می گویند.

استفاده ازاین روش معمولا به دو دلیل صورت می گیرد : اول اینکه پروژه مورد نظر دارای ابعاد و پیچیدگی های بسیار زیادی بوده و استفاده از پنل های آن پیش ساخته تا حدود زیادی غیر ممکن می باشد و دوم اینکه قطعه یا قطعات بتنی مورد نظر علاوه بر سطح آن که به عنوان نما در نظر گرفته می شوند نقش سازه ای نیز ایفا می کنند.

 

نمایندگی

بتن اکسپوز در شرکت نوآوران اثر:

یکی از فاکتورهای تعیین کننده راندمان یک محصول، دوام و طول عمر آن است و طول عمر یک محصول به مقاومت آن در برابرعوامل تخریب کننده مربوط می شود، بتن اکسپوز می تواند در برابر تغییرات جوی و شرایط مختلف آب و هوایی و همچنین رطوبت و ضربه از خود مقاومت خوبی نشان دهد، به همین دلیل جزء مصالح بادوام و با طول عمر بالا می باشد.

قیمت بتن اکسپوز

بتن اکسپوز را نسل جدیدی از نماهای ساختمان می دانند که مورد استقبال روزافزون سازندگان و مهندسان بسیاری قرار گرفته است و کسانی که به دنبال نمایی خاص، متفاوت و مدرن هستند قطعا بتن اکسپوز را به عنوان یکی از اولین گزینه های خود در نظر دارند.

پنل های بتن اکسپوز مجموعه ما، با حفظ تمام ویژگی های ذکر شده و با توجه به سلایق، طرح ها و ایده های طراحان قابل تولید می باشد، این قطعات که تماما مسلح به شبکه مش می باشند، کاملا منطبق بر طرح و اندازه مورد نظر کارفرمایان در محیط کارخانه به صورت پیش ساخته تولید می گردد. تولید این پنل ها محدود به پنل های مورد نیاز در دیوار و کف نمی باشد و به صورت پله، فلاورباکس، مبلمان فضای باز، المانهای دکوراسیون داخلی و یا هر طرح و حجم دیگری قابلیت اجرا دارند. این پنل ها به صورت چهار سوراخ، دو سوراخ و بدون سوراخ تولید می شوند و به سه روش پیچی، جوشی و دوغابی قابل اجرا می باشد .

این مطلب را به اشتراک بگذارید